Zasada działania wymienników ciepła w bojlerze

Bojler jest zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, iż nie tylko ją podgrzewa, ale i może przez dłuższy czas utrzymać temperaturę cieczy, do której została podgrzana. Jest to bardziej ekonomiczne niż podgrzewanie wody za każdym razem, gdy jej potrzebujemy. Umożliwia to także korzystanie z energii elektrycznej czy gazowej, gdy jest ona tańsza. I nagrzaną wodę np. o trzeciej w nocy możemy przetrzymać i wykorzystać wciągu dnia. Zatem wiąże się to także z naszą wygodą, gdyż nie musimy czekać na to, aż woda się podgrzeje, jak w przypadku przepływowych wymienników ciepła.

Głównym elementem bojlera jest zasobnik ciepłej wody, który standardowo jest wyposażony w wyjścia instalacji rurowych. Instalacje te dzielą się na dwie zasadnicze: na odprowadzającą ciepłą wodę użytkową i na zamknięty przebieg połączony z systemem podgrzewania i zaworem bezpieczeństwa.

Zbiornik często posiada izolację termiczną, która chroni komorę przed utratą ciepła, co wpływa na utrzymanie się temperatury wody i brak strat energii. Ponieważ rura doprowadzająca zimną wodę do wymiennika ciepła jest podłączona do sieci wodociągowej, w komorze panuje duże ciśnienie. Wpływa to na trwałość bojlera i materiału, z którego został zrobiony. Oczywiście, wymienniki lepszej jakości są zbudowane z materiału bardziej wytrzymałego.

Woda w bojlerze jest ogrzewana za pomocą grzałek wyposażonych w termostat lub za pomocą za pomocą wymiennika ciepła z centralnego ogrzewania. Istniej także wymienniki, w których woda jest ogrzewana za pomocą palnika gazowego. Grzałki elektryczne przyjmują energię elektryczną, którą zamieniają w ciepło przekazywane następnie komorze z wodą. I tak powstaje ciepła woda użytkowa.